Rottweiler Club of Canada
rottweiler,rottweilers,canada,rottweiler,rottweilers,canada,rottweiler,rottweilers,canada,rottweiler,rottweilers,canada,information,pictures,history,breeders,rottweiler,rottweilers,canada,information,picutres,history,breeders,rottwieler,rottweiller,rottwieller,rotty,rotties,rottweiler,rottweilers,canada,information,pictures,history,breeders,puppies,shows,events,statistics,code,ethics,litter,listing,hall,fame,honor,roll,top,producer,award,awards,ofa,ovc,cerf,sas,rottweiler,rottweilDefault

 

 

RCC Eastern Ontario Regional Specialty
Sweepstakes and Veteran Sweepstakes
Sunday August 26th, 2007
 
 
I am pleased to report that our very first Eastern Ontario Regional Specialty went over extremely well. Our Specialty Judge, Tom Nesbitt and Sweeps Judge David Swartwood made the ring both fun and enjoyable with their light hearted sense of humour. Our gift table was very well received and thankfully the weather cooperated despite the storm that blew through the night before.

I would like thank the following individuals for generously sponsoring this event:

Brian Baker - Zoya Rottweilers Debbie Cornell-Charneski - Trojan Rottweilers
Johnna Glover - Eirian Rottweilers Kim Vandrish – Kaynoble Rottweilers
Pamela Boles and F. Andrew Schroeder – Ravenscrest Rottweilers



*******************************************************************************

Sweepstakes
Judge – David Swartwood


6-9 month Dog

1. D’Oro Solido’s Feliciano Uno – Deborah Cabe
(Absent) Esmonds U Better Believe It – Diane Hetherington; James Smith; Ann Felske-Jackman

6-9 month Bitch

1. Prorot Ramca Zoldie – Robert Fortin

9-12 month Bitch

1. Eirian’s Can’t Touch This – Franz Oppacher
2. Kaynoble’s Kit N Kaboodles – Kim Vandrish

12-18 month Bitch

1. Ch. Eis Haus First Love of Kando – Ann Felske-Jackman
2. Joplin’s Carley U’re So Vain V’D’Ro Solido – Stefany Hemmer & Lisa Muller
3. Esmonds TGIF, CGN – Cheryl Carruthers


Best in Sweepstakes: D’Oro Solido’s Feliciano Uno – Deborah Cabe
Best Opposite In Sweepstakes: Ch. Eis Haus First Love of Kando – Ann Felske-Jackman


*******************************************************************************

Veteran Sweepstakes
Judge – David Swartwood

Veteran Dog 9-11 yrs

1. Ch. Majorhausen’s Mercedes Benz, CDX – Ken & Sheila Hartley


Best Veteran in Sweepstakes: Ch. Majorhausen’s Mercedes Benz, CDX – Ken & Sheila Hartley

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Specialty
Judge – Tom Nesbitt

6-9 month Dog

1. D’Oro Solido’s Feliciano Uno – Deborah Cabe
(Absent) Esmonds U Better Believe It – Diane Hetherington; James Smith; Ann Felske-Jackman

12-18 month Dog

1. Hart’s Perfect Pal – Miriam McLean

Open Dog

1. Rochill’s Sambuca v Esmond – Michelle Pare
2. Eirikr von Danhel Haus – Kim Vandrish
3. Prorot Khandy Zero Bill – Robert Fortin
(Absent) Bruno vom Carrabb Haus – Geri Lord; Vincent Carrabba

Veteran Dog

1. Ch. Majorhausen’s Mercedes Benz, CDX – Ken & Sheila Hartley


Winners Dog: D’Oro Solido’s Feliciano Uno – Deborah Cabe
Reserve Winners Dog: Rochill’s Sambuca v Esmond – Michelle Pare

*********************************************************************

6-9 month Bitch

1. Prorot Ramca Zoldie – Robert Fortin

9-12 month Bitch

1. Zoya’s Charmed I’m Sure – Susan Watson
(Excused) Kaynoble’s Kit N Kaboodles – Kim Vandrish

12-18 month Bitch

1. Joplin’s Carley U’re So Vain V’D’Ro Solido – Stefany Hemmer & Lisa Muller
2. Esmonds TGIF, CGN – Cheryl Carruthers

Canadian Bred Bitch

1. Eirian’s Can’t Touch This – Franz Oppacher

Bred by Exhibitor Bitch

1. Eirian’s Halfpipe Ally Oop – Johnna Glover

Open Bitch

1. Esmond’s Vintage Claret – Ann Felske-Jackman
2. Langers von Akira the First – Kristy Nathan


Winners Bitch: Joplin’s Carley U’re So Vain V’D’Ro Solido – Stefany Hemmer & Lisa Muller

Reserve Winners Bitch: Esmond’s Vintage Claret – Ann Felske-Jackman


Best Tailed

1. Eirikr von Danhel Haus – Kim Vandrish
2. Eirian’s Halfpipe Ally Oop – Johnna Glover


Specials Only

Ch. Weka’s Kool Hand Luke – Kim Pritchard
Ch. D’Oro Solido’s Ettore the Hero – Deborah Cabe
Ch. Talon von Kuiperott, CGN, TT – Darlene Steed
Ch. Prorot Khandy Xarie – Robert Fortin
Ch. Esmond’s Peppermint Patty, TT, CGN – Katherine Hoffman
Ch. Eis Haus First Love of Kando – Ann Felske-Jackman
Ch. Langers von Zolton the First – Kristy Nathan
Ch. Brandy Hills Eze v Steinplatz – Joe Panaro; Joe & René Allegrini
Ch. Kaynoble’s Noble Heritage, CGN, TT – Johnna Glover


Best in Specialty Show: Ch. Eis Haus First Love of Kando – Ann Felske-Jackman

Best Opposite in Specialty Show: Ch. Weka’s Kool Hand Luke – Kim Pritchard

Best Puppy in Specialty / Best of Winners: D’Oro Solido’s Feliciano Uno – Deborah Cabe

Best Veteran in Specialty: Ch. Majorhausen’s Mercedes Benz, CDX – Ken & Sheila Hartley

Award of Merit: Ch. Brandy Hills Eze v Steinplatz – Joe Panaro; Joe & René Allegrini

Best Bred by Exhibitor in Specialty: Eirian’s Halfpipe Ally Oop – Johnna Glover

Best Canadian Bred in Specialty: Brandy Hills Eze v Steinplatz – Joe Panaro; Joe & René Allegrini

Best Tailed Rottweiler in Specialty: Eirikr von Danhel Haus – Kim Vandrish

 


Results submitted by Johnna Glover
back arrow

 

 

[Home] [Breed History] [Canadian Standard] [Health Forum] [Title List] [Coming Events]
[Code of Ethics] [Breeder's Directory] [Litter Listings] [Brag Box] [Members Forum]
[Award Programs] [Show Results] [Top Rotts] [Links] [Contact Us] [Join the Club]